Texas Tech University.
TTU Home Phi Beta Kappa

ΦBK Inductees: April 17, 2009

PDF version of 2009 Inductees

Name Major

Kimberly Ann Alley

Arts and Letters

Geoffrey Allison

Biology

William J Benda

Psychology

Whitney Boyce

Biology

Tiffany A. Bunag

Sociology

Dianne Elizabeth Carthel

History

Jamie Castillo

Psychology

Natalie Lynn Chavarría

Cell and Molecular Biology

Tony Christmas

International Economics

Peyton Cometti

Biochemistry

Alysha B. Cooper

Psychology

Jessica Cooper

Psychology

Garrett F Cypert

Arts and Letters

Laura Dale

Economics

Stephanie Michelle D'Amico

Psychology

Nicholas F Daniel

History

Casey Thomas Davidson

Biology

Katrina Isabel DeLeon

Cell and Molecular Biology

Heiko de Riese

Chemistry

Eileen Mary Dee

German

Gary De Leon II

Exercise and Sport Science

Megan Dorman

Economics

Kennison Dubberly

Psychology

Amanda Leigh Evans

Psychology

Stephanie Nichole Ferrin

History

Danielle Fuston

Biochemistry

Luis A. Gonzalez

Sociology

Tatiana Gonzalez

French

Breanna Goodwin

Biology

Audra Grace

Psychology

Caroline Graf

Communication Design

Kolby Guthrie

Political Science

Casey J. Haught

Spanish

Marta Lea Hoes

Biology

Brian A. Horton

Political Science

Stephen M. Howard

Biochemistry

Kathleen Hudgins

English

Matt Huerta

Sociology

Zachary Hughes

Art History

Allison Nicole Hundt

Exercise and Sport Science

Amy R Johnson

Classics

Jaclyn M. Kelly

Mathematics

Katherine J. Kuhns

Biochemistry

Stephanie Larsen

Psychology

Brian Lee

Biology

Victor LeGloahec

Chemistry

Vanessa Leos

Political Science

Jessica Limmer

Communication Studies

Nathan Lowry

Biology

Marisela Lizzette Lozano

Biology

Bethany Luna

Psychology

Kariss L. Lynch

English

Brandon K. Mason

Sociology

Jordan McAlister

Geography

Kellen McAnulty

Political Science

Rachel McIntosh

Exercise and Sport Science

Lauren McLellan

Biology

Alex Natarajan

Biochemistry

Tiffany Parrish

Psychology

Elizabeth Portillo

Biology

Mallory Prideaux

Biology

Ashley Ray

Biology

Danica Raygada

Social Work

Ryan Wagner Reed

Economics

Jarred Layne Riley

Biology

Chris Roberts

Biology

Kevin Saunders

Theatre Arts

Jessica Ann Schwieters

Anthropology

Jonathan Shaner

Exercise and Sport Science

Kimberly Shipley

Mathematics

Denise EE Simmons

Exercise and Sport Science

Garrett Smith

German

Jessica T. Smith

Cell and Molecular Biology

Ann Marie Smyth

Political Science

Kathryn Snyder

History

Jerrod Spence

Biochemistry

William James Steele III

Philosophy

Gary R. Stinnett

Physics

Samantha Taber

Philosophy

Micah Nicolle Thal

Chemistry

Rachel Thompson

History

Jacquelynn Ward

Exercise and Sport Science

Lawrence F. Warren

Economics

Cynthia Weglarz

History

Katy Wright

General Studies

Patrick Yu

Biochemistry

Laura Zak

English